به نام حق

در طول سال هایی که اینجانب به عنوان مدیر مسئول مؤسسه پیام رسا تصویر (مجله دکور) در خدمت دوستان و عزیزان بوده ام، همواره جای خالی یک تشکل رسمی و منسجم با ارتباطاتی گسترده در صنف تخصصی طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان احساس می شد و وجود یک انجمن همچون صدایی رسا در این بازار پر آشوب، از دغدغه های اساتید و اهل فن، مدیران، صاحبان صنایع و تولیدکنندگان محترم بوده است.

طی مشورت ها و گفتوگوهای مستقیم و غیرمستقیم با دوستان و متخصصان و همچنین از خلال بررسی ها و گزارشات اولیه و آمارها نشان میداد که اکثر مؤسسات، شرکتها، کارفرمایان و حتی افراد حقیقی شاغل به فعالیتهای اقتصادی در حوزه ی طراحی و معماری برای بالا بردن ضریب ریسک در پروژهای خود از گروهایی شناخته شده استقبال می کنند که درعین حال به تجارب لازم در فعالیت های این حوزه دست یافته باشند، چرا که اعتماد و اطمینان به گروه های نوظهوری که از سوابق و حسن شهرت آنها اطلاع چندانی وجود ندارد و نهاد خاصی هم برای دریافت استعلام از سوابق آنها در کار نیست، کاری دشوار و گاه خطرناک است. در مواردی مجموعه هایی معتبر و حرفهای قربانی شدهاند و از سوی دیگر کارفرمایان عام نیز به شکلی فرسایشی، از تصمیم گیری های غلط متحمل ضررهای جبران ناپذیری شده اند. در واقع، در میان ما، کمتر کسی است که دستکم یکبار چنین آسیبی را تجربه نکرده باشد.

این انجمن قصد دارد به مرجعی کامل برای تمامی کارفرمایان به هنگام انتخاب مجری طرح های خود باشد. در سوی دیگر بررسی و شناخت مشکلات گروه هایی چون فارغ التحصیلان دانشگاهی که هر ساله وارد این بازار و با انبوهی از مشکلات آن مواجه میشوند در دستور کار این انجمن است، چرا که به نظر ما فراهم آوردن ساز و کاری جدی برای سازماندهی و برنامه ریزی های مدون مرتبط با این گروه امروز یک ضرورت است. موانع و بخشنامه های اداری و سازمانی دولتی از مشکلات پیش روی گروهی دیگر از فعالان این صنف، یعنی واردکنندگان و صادرکنندگان محترم است. این ها البته بخشی کوچک از مشکلات متعدد این صنف است که بیشک بدون همکاری و مشارکت کلیه ی اساتید و اهل فن، مدیران و صاحبان صنایع و تولید کنندگان رفع نخواهد شد.

«انجمن صنفی طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان شهر تهران» در سال جاری با عنایت خداوند متعال در اداره ی کل تعاون و رفاه اجتماهی وزارت کار ثبت گردید و بنده و همکاران گرامی ام در این انجمن مفتخر به همراهی دوباره با برداشتن قدمی هر چند کوچک در این مسیر پرچالش شده ایم. به این ترتیب، و با کمال مسرت، امروز این افتخار بزرگ نصیب ما شد تا بار دیگر با شما عزیزانی که تاکنون هم یار و یاور ما بوده اید، همراه شویم. از تمامی همکاران و عزیزانی که ما را در تأسیس این انجمن یاری کردند صمیمانه سپاسگزاریم و می دانیم که بدون حمایت و مشاوره ی این دوستان دستاوردی چنین بزرگ میسر نمی شد.

 ایجاد ارتباط متقابل بین اعضا و مسئولان دولت و نیز اعضای انجمن و کارگران، جلب همکاری و بسط تفاهم عمومی، آگاهی بخشی در مورد عملکرد این انجمن، آماده کردن اذهان عمومی در اجرای طرح ها و ایجاد بستر یا محیطی مناسب برای معرفی افراد متخصص از اصلی ترین اهداف این انجمن است. برای برداشتن گام های مؤثر در مسیر دستیابی به تمامی این اهداف و از آنجا که توسعه و گسترش تکنیک و فناوری مستلزم مشارکت و فعالیت جمعی چشمگیر، در چهارچوب تعامل، تفاهم، و تبادل آرا و نظرات و تجربیات سازنده است، تمامی اساتید، اهالی فن و فعالان این عرصه را صمیمانه به همکاری و مشارکت دعوت میکنیم.

این انجمن با هدف حمایت صنفی، سازماندهی اعضا و مهندسان معمار و کلیه ی اشخاص حقیقی و حقوقی که در زمینه های طراحی، معماری و دکوراسیون فعالیت دارند تأسیس شده است. «انجمن صنفی طراحی، معماری و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان شهر تهران» تشکلی صنفی کارفرمایی است که مستقل از تمامی گروه ها و احزاب سیاسی در چهار چوب قانون اساسی جمهوری ایران فعالیت خود را در جهت استیفای حقوق صنفی و رفاهی مشروع و قانونی همه ی اعضا آغاز کرده است. می کوشیم از طریق پایگاه اینترنتی انجمن ، شبکه های اجتماعی و خبرنامه ی رسمی انجمن در مورد اقدامات عملی و اجرایی آن خبررسانی کنیم.

در پایان خلاصه ای از اهداف و برنامه های کوتاه و بلندمدت این انجمن را به اختصار معرفی می کنیم و امیدواریم این برنامه ها در مسیر تحقق رفاه اعضا و بهبود بازارهای نو و معرفی هر چه بهتر ما و شما عزیزان باشد.

رئیس  انجمن / سید کاظم سید مراد

                             27 آبان ماه 1393