برخي از افراد علاقه دارند، ديوارهاي اتاق يا خانه خود را با رنگ بپوشانند. اما بر عکس آنها عده‌اي ديگر کاغذ ديواري را براي تزئين منزل و پوشاندن سفيدي ديوارها به‌رنگ ترجيح مي‌دهند. اگر شما هم مثل آنها فکر مي‌کنيد، بهتر است پيش از هر چيز چند نکته اصلي را بدانيد.

1ـ در تعيين کاغذ ديواري اتاق بچه‌ها مي‌توانيد از طرح‌هاي متنوع عروسکي و رنگ‌هاي شاد و درخشان کمک بگيريد.

2ـ با انتخاب کاغذ ديواري‌های دارای طرح هاي عمودي و با فاصله، مي‎توانيد ديوارها را بلندتر جلوه داده و اين حس را القا کنيد که انگار سقف در فاصله‌اي مرتفع‌تر از ارتفاع واقعي‌اش قرار گرفته است.

3ـ با استفاده از کاغذ ديواري‌های دارای طرح‌هاي افقي، مي‌توانيد خانه را وسيع‌تر و پهن‌تر از آنچه هست، نشان داده و در عين حال، مي‌توانيد ارتفاع بين سقف و کف را کمتر نشان دهيد.

4ـ با استفاده از کاغذ ديواري‌های دارای طرح‌هاي شلوغ و گُل‌دار، مي‌توانيد فضا را کوچک‌تر نشان دهيد.

5ـ نصب کاغذ ديواري با طرح‌هاي قطري و زيگزاگ، مي‌تواند محيط را زنده و پويا جلوه دهد. چنين طرح‌هايي به‌عنوان طرح‌هاي انرژي‌زا شناخته مي‌شوند.

6ـ يادتان باشد که اگر الگوي کاغذ ديواري‌تان خيلي نزديک به‌هم و مرتب در خطوط افقي و عمودي قرار داشته باشد، پوشش ديوارتان بر جلوه محيط غلبه خواهد کرد، به‌نحوي که مبلمان و وسايل داخل اتاق کمتر ديده مي‌شوند.

7ـ توجه داشته باشيد، هماهنگي بين بافت کاغذ ديواري و ديگر زير مجموعه‌هاي مبلمان بسيار مهم است. پيشنهاد مي‌شود، اين اقلام را در يک طيف رنگي و يا مکمل يکديگر انتخاب کنيد.

8ـ بهتر است قبل از انتخاب کاغذ ديواري، از تأثير رنگ‌ها بر محيط و موارد استفاده‌شان در مکان‌هاي مختلف آگاهي داشته باشيد. رنگ‌ها حتي اگر با اليافي طبيعي و در قالب کاغذ ديواري هم باشند، تأثير زيادي بر محيط مي‌گذارند. بايد توجه کنيد که طرح و رنگ بايد با روحيه اعضاي خانواده متناسب باشد، چون هر کدام از آنها حس متفاوتي را به‌محيط القا مي‌کنند.

9ـ در اتاق کودکان بهتر است که از رنگ‌هاي درخشان استفاده کنيد. اين رنگ‌ها موجب ايجاد انرژي و هيجان در کودکان مي‌شود. به‌طور معمول رنگ‌هاي درخشنده با رنگ سفيد رقيق مي‌شوند.

 

منبع: شرکت پالاز