نشست دوم معماری و فرهنگ در مرکز معماری ایران برگزار شد
بخش هایی از سخنان دکتر بزرگمهری در درس گفتار 2:

دکتر بزرگمهری چه چیزی را برای دانشجویان معماری ضرورت می بیند ؟
من چیزی را که برای همه  دانشجویان معماری ضرورت می بینم این است که با استادکاران سنتی ما آشنا بشوند که اطلاعاتشان را هم به سادگی نمی دهند،یعنی اینطوری نیست که شما بروید و بگویید بگو ، ایشان هم بگویند چشم.
دانشجو را به سادگی قبول نمی کنند و اگر واقعا علاقمند ببینند می گویند.
من 30 سال در دانشگاه ها درس داده ام، معمولا دانشجوی ما می خواهد بنویسد و یا کپی کند و بعد همان را ارائه دهد ، به همین دلیل وقتی ما مطالعات دانشجویی را می بینیم اکثرا فاقد ارزش تولیدی هستند، چون مقصود ما از مطالعه و تحقیق تولید علم است ولی اینکار تولید نیست فقط کپی برداری است و این عیب دانشجوی ماست.
معماران گذشته ما بیشتر از آنچه که معمار باشند ، حکیم بوده اند ، الان شاخه های علم وسیع شده و معماران ما یک چیز هستند و مرمت گرها یک چیز هستند و سازه ای یک چیز هستند.
آیا باید منتظر بمانیم که استاد بگوید چه کنیم؟
من در سال 52 که نصف بیشتر شما بدنیا نیامده بودید از دانشگاه فارغ التحصیل شدم، همین الان اگر بروم سال اول دانشکده معماری بنشینم و از نو به من بگویند که یک خط را بکش باور کنید اگر بخواهم می توانم یک دنیا چیز یاد بگیرم.اشکال ما این است که ما دانشجو نیستیم و دانش آموزیم،یعنی می گوییم که استاد به ما نمی گوید که شما خلق کنید.
واقعا شمای نوعی، فکرتان را به کار انداخته اید که چه ایده ی تازه ای بدهید، آیا استاد باید به شما بگوید؟ شما می دانید و وقتی که نگاه می کنید می بینید که در گذشته هیچوقت چنین چیزی نبوده است ، ساده ترین آن ها گیلویی ها هستند که شکل گرفته اند
یعنی حتی در آن دورانی که ما به عنوان انحطاط اسمش را می بریم، برای آن دو خط فکری کرده اند، ولی الان آیا به غیر از یک مشت گچبری قالبی الگو شده برای تمام ساختمان های جدید ، شما به عنوان دانشجو فکر کرده اید که باید چه کار بکنید که با روحیه سر و کار داشته باشد؟
وقتی فارغ التحصیل شدم از معماری ایرانی کلامی نمی دانستم ، این بالاترین عیب بود ، ولی تا بخواهید معماری غربی را بلد بودم.من می خواهم بگویم که مقداری خود ما مقصریم و من امروز هیچوقت کسی را سرزنش نمی کنم ، که چرا به من از معماری ایران نگفت ، سرزنش به خود من مربوط است که چرا من کاری نکردم.همه گناه ها را به گردن دانشگاه و اساتید نیندازید.